Prižiūrėkime melioracijos įrenginius
Rajone nusausinta 59774 ha žemių t sk. drenažu 53591 ha, iškasta 1050 km magistralinių griovių, suklota tūkstančiai kilometrų drenažo linijų, įrengta 394 km kelių, 10 tvenkinių, 1153 pralaidos, 36 tiltai bei kitų įrenginių, kurių balansinė vertė lygi 40 milijonų eurų. Jeigu reikėtų visą tai padaryti iš naujo, kainuotų milžiniškus pinigus.
Todėl yra labai svarbu esamus melioracijos ir hidrotechnikos įrenginius tinkamai eksploatuoti ir negadinti.
Pagrindinės arterijos, kurios nuveda paviršinį ir gruntinį vandenį yra magistraliniai ir nuvedamieji grioviai, kuriuose įrengtos drenažo žiotys. Patvenkus drenažo žiotis sutrinka gruntinio ir per vandens nuleistuvus paviršinio vandens patekimas į drenažo sistemą ir drenuotas plotas įmirksta. Nesiimant reikiamų priemonių palaipsniui drenažo sistema išeina iš rikiuotės. Todėl pirmiausia būtina gerai prižiūrėti griovius: laiku pavalyti nuo sąnašų ir augmenijos, pašalinti įvairius kliuvinius iš griovio dugno, nušienauti griovių šlaitus, iškirsti krūmus, išvalyti drenažo žiotis, laiku išardyti bebrų užtvankas. Džiugu kad mūsų rajono ūkininkai aktyviai dalyvauja priemonėje melioracijos griovių tvarkymas pasinaudojant ES lėšomis. Šiuo metu yra prižiūrima apie 226 km melioracijos griovių.
Pagal Lietuvos Respublikos melioracijos įstatymą, o taip pat pagal specialiąsias žemės ir miško naudojimo sąlygas, kurios įrašytos Nekilnojamojo turto registro pažymėjime įregistruojant žemės sklypą, žemės savininkas ar naudotojas turintis žemės sklypą, kuriame įrengtos melioracinės sistemos ar įrenginiai, privalo atlikti priežiūros darbus.
Ankščiau didesnio diametro rinktuvų remonto darbai pagal galimybę buvo atliekami valstybės lėšomis. Jau antri metai, tik ypatingais avarinių gedimų atvejais dar galima tikėtis valstybės pagalbos. Todėl yra labai svarbu melioracijos įrenginius gerai prižiūrėti, o pastebėjus gedimą skubiai remontuoti.
Pasitaiko atvejų, kai kreipiasi ūkininkas kad neveikia drenažas ir išmirkęs nemažas plotas pasėlių. Patikrinus pasirodo, kad visa bėda tik užvirtusios arba užaugusios šaknimis drenažo žiotys. Jas išvalius drenažas vėl pradeda gerai veikti.Ūkininkų žemėse yra daug drenažo vandens nuleistuvų, kuriuos reikia pastoviai stebėti ir reikalui esant, išvalyti. Ypatingai tai svarbu ariamoje žemėje. Dažnai pasitaiko drenažo įsiurbimo atvejų, kuriuos laiku pastebėjus remonto išlaidos būna gerokai mažesnės. Jeigu ūkininkas laiku pasižiūrėtų ir išsivalytų žiotis bei vandens nuleistuvus, būtų išvengta nemažų nuostolių.Tokių atvejų buvo ne vienas.
Dar vis pasitaiko atvejų kai žemės naudotojai savavališkai melioruotose žemėse atlieka įvairius kasinėjimo, statybos, medžių sodinimo, kūdrų kasimo darbus nesuderinę tai su melioratoriais, ko pasekoje vėliau kartais turi problemų bei materialinių nuostolių.
Norėdamas tinkamai prižiūrėti melioracijos įrenginius, žemės naudotojas turi žinoti kur kas randasi. Tam tikslui reikėtų kreiptis pas savivaldybės melioratorius ir jums bus išduoti žemėlapiai su visais melioraciniais įrenginiais esančiais Jūsų žemėse. Nelaukite pavasario o padarykite tai jau dabar.
Rimantas Bimbiris
Žemės ūkio ir bendruomenių skyriaus vyr. specialistas