2. Adomo Petrausko muziejus
Edukacinė suaugusiųjų programa ”Vestuvės su senovės atspalviu”.
Kalbos apie Kupiškio rajono Uoginių kaime gyvenantį ir muziejų įkūrusį Adomą Petrauską sklinda ne tik po visą Lietuvą. Jo asmenybe ir muziejumi domisi atvykę turistai, svečiai iš kitų valstybių.
Nuo muziejaus veiklos pradžios prabėgo daugiau nei 30 metų, tačiau jo populiarumas vis auga. Nuostabia praeities dvasia alsuojančią senovinę sodybą lanko turistai, ypač moksleiviai.
A.Petrauskas visą savo gyvenimą paskyrė etnografijos, istorijos eksponatams rinkti.
Pirmiesiems lankytojams A.Petrauskas savo klėties duris atvėrė 1969 metais. Tuomet savarankiškai parengtoje ekspozicijoje buvo etnografijos eksponatai, archeologijos radiniai.. Pamatę didelį jo entuziazmą kaupti įvairias senienas, muziejui išsiplėsti padėjo tuometiniai Antašavos kolūkio vadovai Vytautas Notkus ir Albinas Vaižmužis. Savamokslis kaimo meistras Jonas Laužikas muziejininko sodyboje sukonstravo ir pastatė originalų pastatą – bokštą.
Dabar A.Petrausko muziejų sudaro kompleksas pastatų, kurie pilni eksponatų. 1996 metais muziejininkas visą savo gyvenimo triūsą padovanojo Kupiškio rajono savivaldybei. Taip Uoginių kaime įkurtas A.Petrausko muziejus tapo Kupiškio etnografijos muziejaus filialu, kurio rinkinių fondą sudaro 2092 raštijos, fotografijos, dailės, buities-etnografijos, gamtos skyrių eksponatai.
A.Petrauskui už sukauptą, išsaugotą ir pateiktą dvasinę bei materialinę etninę kultūrą 2001 metais suteiktas Kupiškio krašto garbės piliečio vardas.
Mielas lankytojau, čia pabuvęs rasi atkurtą protėvių gyvenimo kampelį, alsuojantį paprastų žmonių išmintimi, neįkainojamas vertybes tautos praeičiai pažinti.
Muziejus yra Uoginių k., Kupiškio raj. Tel. (8-459) 46210.
Darbo laikas trečiadieniais – sekmadieniais 10-14 val.
Edukacinė suaugusiųjų programa
”Vestuvės su senovės atspalviu”.
Kupiškio etnografijos muziejaus filiale Adomo Petrausko muziejuje veikia edukacinė suaugusiųjų programa ”Vestuvės su senovės atspalviu”. Ji skirta suaugusiems lankytojams. Edukacinės programos ”Vestuvės su senovės atspalviu” metu lankytojai supažindinami su senoviniais vestuvių papročiais. Juos prie muziejaus vartų sutinka Antašavos etnografinio ansamblio ”Sidabrinė gija” dainininkai su daina ”Sveiki gyvi svoteliai...”. Pasakoma sveikinimo kalba. Svečiai ir palyda pakviečiami prie aukuro uždegti simbolinę žvakę, įnešti į gryčią ir uždegti balaną kaip šviesos, meilės, savitarpio supratimo simbolį.
Jie prie verandos sutinkami su duona ir druska, o etnografinio ansamblio dainininkai dainuoja dainą ”O prisimenu gryčiutę...”. Jaunieji, uždegę balaną, susėda prie stalo, vaišinasi ir kartu dainuoja ”Buvo gera gaspadinė...”. Piršliai pasako pasveikinimo kalbą. Po piršlio kalbos svečiai pakviečiami atlikti užduotis. Jaunoji verpia, pila į girnas grūdus, pašauna į pečių duoną, muša sviestą. Jaunasis veja siūlus, supa lopšį, mala su girnomis grūdus, mediniu dideliu šaukštu iš puodo pila viralą/sriubą/ į bliūdą, braukia ir seikėja grūdus. Pabroliai mediniu kibiru neša vandenį su naščiais, veja pančius, siekeliu seikėja grūdus, o pamergės piestoje grūda taukus, grūdus, kočėlu kočioja/lygina/ rūbus.
Atlikę šiuos darbus, svečiai pakviečiami į seklyčią. Dainuojama daina ”Kas išpuoš vėl manąją seklyčią...”. Jaunieji pasirašo svečių knygoje ir klausausi muzikos, kuri skamba iš muzikinio albumo. Po to edukacinės programos dalyviai supažindinami su muziejuje esančiomis ekspozicijomis.
Svečiai į jaunamartės klėtį vedami rašytojo Juozo Baltušio garbei pasodinta eglaičių alėja pro fantastinius vartus.
Lankytojai turi galimybę nusifotografuoti Kupiškio krašto etninės kultūros saugojimo ir puoselėjimo erdvėje.
Apie atvykimą į muziejų, prašome pranešti prieš savaitę, telefonu: 8~610 01465.
Fotografavimo paslaugas atlieka: Dainius Rinkevičius.
A.Petrausko muziejaus specialistė Alvyra Dluckienė