Kupiškio rajono savivaldybė

Naujienos ir aktualijos

Karantinas nesumažino dėmesio vaiko saugumui

2020-03-18

 Ypatingomis šalyje paskelbto karantino, susijusio su koronaviruso (COVID-19) plitimu sąlygomis, vaiko gynėjai tęsia savo darbą ir užtikrina, kad reaguojama į visus skubius pranešimus apie galimą vaiko teisų pažeidimą.

Specialistai reaguoja į visus policijos pranešimus dėl bet kokio smurto prieš vaiką ar kai tėvai (ar vienintelis turimas tėvas) negali užtikrinti vaikui saugumo, pasiruošę skubiai reaguoti bet kuriuo metu, vykti ir į tas šeimas, kuriose karantinas.

Vaiko teisių specialistai pataria šį laiką išnaudoti prasmingai: užsiimti bendromis veiklomis su vaiku, stiprinti tarpusavio ryšį arba tiesiog džiaugtis buvimu kartu. Tai labai svarbu ir ateičiai. Vaikui paaugus, užklupusias problemas įveikiame paprasčiau, kai yra pasitikėjimu grįstas ryšys. Tuomet ir situacijų, kada šeimai susikalbėti reikalinga specialistų pagalba iš šalies, bus mažiau.

Šeimų prašoma atsakingumo ir sąmoningumo. Pastarosios dienos parodė, kad dar ne visi susitelkia į šiuo metu svarbiausią užduotį – saviizoliaciją. Kaip ir įprastai, netyla buitiniai konfliktai.

Reaguojant į LR Vyriausybės 2020 m. kovo 14 d. nutarimą ,,Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo”, nuo pirmadienio Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba klientus aptarnauja nuotoliniu būdu, išskyrus atvejus, kai būtina užtikrinti būtiniausių neatidėliotinų funkcijų vykdymą – reagavimą į galimą vaiko teisių pažeidimą.

Būtinosiomis neatidėliotinomis funkcijomis Tarnyboje karantino laikotarpiu, dėl kurių atlikimo Tarnybos darbuotojai vyksta į įvykio vietą, laikytini atvejai, kai apie galimai pažeidžiamas vaiko teises ir geriausius interesus Tarnyba arba jos teritorinis skyrius gavo iš: 

           1. policijos dėl:

           1.1. vaiko, kuris patyrė abiejų jo atstovų pagal įstatymą (arba vienintelio turimo) fizinį ir (ar) seksualinį smurtą ir (ar) nepriežiūrą; 

           1.2. vaiko, kai abu jo atstovai pagal įstatymą (arba vienintelis turimas) negali užtikrinti jam saugios aplinkos bei nėra kitų asmenų (-ens), kurie (-is) galėtų laikinai pasirūpinti vaiku, kuriam dėl amžiaus ar (ir) būklės, reikalinga vyresnio nei 14 m. arba suaugusio, fiziškai galinčio pasirūpinti vaiku, asmens priežiūra.  

           2. iš asmens, laikinai prižiūrinčio vaiką, kuriam nustatytas apsaugos poreikis, dėl: 

           2.1. prižiūrimo vaiko, kuriam būtina užtikrinti saugią aplinką, nes prižiūrintis asmuo atsisako jį prižiūrėti ir (ar) negali užtikrinti vaikui saugios aplinkos dėl vaiko atstovų pagal įstatymą (ar vienintelio turimo) netinkamų veiksmų (neveikimo).  

           3. kitais atvejais, kai įvertinus pranešimo turinį ir (ar) vertinant situaciją nuotoliniu būdu, galima daryti prielaidą, kad kyla realus pavojus vaiko fiziniam ar psichiniam saugumui, sveikatai ar gyvybei arba pavojus, galintis sukelti reikšmingą žalą vaiko sveikatai, kuris yra susijęs su vaiko funkcionavimo ir socialinės aplinkos rizikos veiksniais bei rizikos veiksniais, susijusiais su vaiko tėvais ar kitais jo atstovais pagal įstatymą ir jų santykiais su vaiku. 

           Tarnyba, vykdydama kitas funkcijas bei siekdama užtikrinti tolesnį nepertraukiamą vaiko teisių apsaugos sistemos darbą, maksimaliai teiks gyventojams aptarnavimo paslaugas nuotoliniu būdu, vengiant tiesioginio kontakto, asmenų konsultavimą užtikrinant išimtinai telefonu, el. paštu ar kitomis ryšio priemonėmis.  

Dėmesio! Sužinojus apie smurtą prieš vaiką, reikia pranešti tel.  112 arba Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai.

Visus specialistų kontaktus rasite: www.vaikoteises.lt, kontaktų skiltyje.

 

 

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos

prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyrius

 

 
 
Informaciją atnaujino: Informacinės sistemos administratorius, www@kupiskis.lt
Informacija atnaujinta: 2020-03-18 17:52