Kupiškio miesto bendrojo plano korektūra ir išplėstinė programa
I. BENDROJO PLANO TIKSLAI
Nustatyti miesto ekonominės ir socialinės raidos bei investicijų strategiją, numatyti visuomeninės, smulkaus ir vidutinio verslo, pramonės, savivaldybės teritorijos aptarnavimo, paslaugų ir kitos veiklos, būsto, turizmo ir sporto infrastruktūros statybos galimą plėtojimąsi planuojamoje teritorijoje;
Nustatyti ir patikslinti planuojamos teritorijos naudojimo reglamentus, atsižvelgiant į aplinkos ir gamtinių išteklių apsaugos reikalavimus bei ekonominio ir socialinio plėtojimo poreikius;
Parengti sprendinius gamtos apsaugai ir sveikai aplinkai sukurti (oro, vandens, dirvožemio užterštumo mažinimas, apsaugos nuo triukšmo, eismo saugumo priemonės);
Numatyti inžinerinės ir susisiekimo infrastruktūros (gatvių, geležinkelio, biotransporto) tobulinimą ir tolesnį plėtojimą;
Numatyti bendro naudojimo želdynų ir rekreacinės infrastruktūros plėtojimą;
Pateikti pasiūlymus dėl žemės naudojimo paskirties keitimo, rezervuojamų visuomenės poreikiams teritorijų;
Nustatyti teritorijas, kurių detaliuosius planus būtina koreguoti ar parengti naujus.
II. BENDROJO PLANO SUDĖTINĖS DALYS
- Miesto subalansuoto plėtojimo koncepcija
- Miesto kraštovaizdis ir saugomos teritorijos, aplinkos apsauga
- Miesto erdvinė struktūra, teritorinė plėtra
- Miesto socialinė raida
- Rekreacijos ir turizmo objektų plėtojimo programa
- Pramonės struktūros ir bazinio ūkio plėtojimo strategija
- Ūkinė veikla ir ekonominis reguliavimas
- Želdynų struktūra
- Turizmo, trumpalaikio ir aktyvaus poilsio objektų infrastruktūros strategija
- Kultūros vertybių optimizavimo strategija
- Susisiekimo infrastruktūros plėtojimo strategija
- Inžinerinės infrastruktūros plėtojimas.
III. UŽDAVINIAI IR REIKALAVAIMAI ATSKIROMS BENDROJO PLANO DALIMS
- Kupiškio miesto struktūra.
1.1. Nagrinėjama miesto padėtis apskrityje ir rajone, išorės struktūra.
1.2. Įvertinami gamtiniai ištekliai: vandens telkiniai, gėlo vandens ištekliai, geologinė sandara, geomorfologija, dirvožemiai. Įvertinama aplinkos ekologinė būklė: mikroklimatas, miško būklė, vandens telkinių vandens kokybė, grunto ir oro užterštumas, elektromagnetinis spinduliavimas. Nustatoma teritorijų higieninė būklė, kokybiškos aplinkos arealai (rekreacijai, poilsiui, ekoturizmui).
1.3. Atliekama miesto kraštovaizdžio išteklių analizė ir pasiūlomos jo apsaugos priemonės. Atliekami kraštovaizdžio tyrimai ir nustatomas jo potencialas: išskiriami gamtiniai teritoriniai kraštovaizdžio vienetai ir atliekamas žemės kokybinis įvertinimas.
1.4. Pateikiama miesto erdvinės struktūros vystymo idėja, funkcinės – kompozicinės ašys, miesto funkcinių zonų plėtra. Įvertinamas žemės naudojimas pagal pagrindinę naudojimo paskirtį (kitą, žemės ūkio, konservacinę, vandenų fondo) ir pateikimas žemės naudojimo balansas pagal paskirtys esamoje padėtyje ir sprendiniuose, pateikiami strateginiai pasiūlymai dėl miesto teritorinės plėtros. Rekomenduojama išnagrinėti miesto plėtros galimybę administracinėse ribose, siekti miesto administracinių ribų optimizavimo, numatant jų keitimą. Pateikiami pasiūlymai dėl atskirų teritorijų tikslinės žemės naudojimo paskirties keitimo ir funkcinio panaudojimo.
1.5. Nustatomos teritorijos, kurioms būtinas detalesnis planavimas (pramonės – komunalinio rajono zona, teritorijos už P.Matulionio mokyklos, teritorijos miesto poreikiams).
1.6.Miesto funkcinėms zonoms ir atskiroms teritorijoms nustatomi apribojimai bei tvarkymo ir naudojimo režimai pritaikant keturių tipų reglamentus: aplinkosauginius, paminklotvarkinius, urbanistinius ir inžinerinius.
- Socialinė aplinka.
2.1. Nagrinėjami socialiniai – demografiniai klausimai: gyventojų skaičius, gyventojų skaičiaus kitimo tendencijos, migracija, amžius, lytis, tautinė sudėtis, gyventojų užimtumas, bedarbystė, sveikatingumas, aprūpinimas būstu, numatomi jo poreikiai ir prognozė.
2.2. Įvertinamos socialinės infrastruktūros įstaigų – valdymo, kultūros, aptarnavimo, švietimo, mokslo, sveikatos apsaugos tinklas, jų teritorinė sklaida, nustatomi plėtros poreikiai.
- Ekonominė aplinka.
3.1. Įvertinamos ūkio šakos ir verslai: pramonė, statyba, prekyba, turizmas ir rekreacija, paslaugos, smulkus verslas ir kita veikla bei pateikiamos plėtros prognozės miesto teritorijoje.
3.2. Įvertinama darbo rinka, jos panaudojimas, vidaus ir užsienio investicijos ir pateikiama jų prognozė. Kupiškio miesto socialinę ir ekonominę raidą, materialinė gerovę sieti su žemės ūkio plėtra regione.
- Gamtinė aplinka.
4. 1 . Įvertinami esamų želdinių būkle,, funkcinio panaudojimo tikslingumas, įranga, pėsčiųjų ir dviratininkų takai. Pateikiami želdynų sistemos sudarymo pasiūlymai, klasifikacija ir kategorijos, želdynų plėtojimo prognozė ir tvarkymo preliminarūs sprendiniai, nustatomos vandens telkinių apsaugos zonos ir juostos.
4.2. Pateikiami pasiūlymai rekreacinių objektų išdėstymui ir sporto infrastruktūros pasiūlymai.
4.3. Atliekama kultūros paveldo išteklių analizė: kultūros paveldo teritorijos ir objektai. Nustatoma jų vertė, optimizavimas, apsauga ir naudojimas juos derinant su socialiniais, ekonominiais visuomenės poreikiais. Bendrajame plane skatinti kultūros paveldo naudojimą, vertingų teritorijų atgaivinimą.
- Inžinerinė aplinka.
5.1. Atliekami pėsčiųjų ir transporto srautų tyrimai, eismo intensyvumo, gatvių tinklo, miesto automobilizacijos ir motorizacijos lygio, tranzito, susisiekimo sistemą aptarnaujančių objektų išdėstymo ir transportinių mazgų teritorijoje analizė. Nagrinėjami miesto susisiekimo sistemos ryšiai su išorės kelių tinklu. Pateikiamos pėsčiųjų, dviračių takų, gatvių, geležinkelio plėtojimo prognozės. Nagrinėjamos galimybės mažinti autotransporto srautus miesto centre, sukuriamas pėsčiųjų ir dviratininkų takų tinklas, sprendžiama automobilių parkavimo problema.
5.2. Įvertinamas inžinerinių tinklų ūkis. Teikiami pasiūlymai dėl decentralizacijos ir modernizacijos šilumos energijos tiekimo sistemų. Išskiriami plotai, kur kaip alternatyvą centralizuotam šilumos tiekimui gali būti naudojama netaršios energijos rūšis. Sprendžiama paviršinio vandens (lietaus) šalinimo problema. Sprendžiami nuotekų, vandens tiekimo, elektros tiekimo klausimai, inžinerinių tinklų ūkio plėtra. Nagrinėjamas numatomas perspektyvinio magistralinio dujotiekio tinklo išvystymas.
IV. BENDROJO PLANO GRAFINĖ DALIS
Kupiškio miesto bendrojo plano privalomi brėžiniai:
- Situacijos schema (be mastelio)
- Žemėvaldos ir žemėnaudos tikrosios būklės brėžinys M l :2 000
- Gamtinių išteklių ir aplinkos kokybės tikrosios būklės brėžinys M l :2 000
- Pagrindinis brėžinys M l :2 000
- Apribojimų brėžinys M l :4 000
- Inžinerinių tinklų schemos (be mastelio)
• Brėžiniai ir schemos pateikiami skaitmeninėje ir analoginėje formoje. Skaitmeninė dalis rengiama vadovaujantis integruotos informacinės sistemos (InGIS) geoduomenų specifikacija.
V. BENDROJO PLANO RENGIMO ETAPAI
Kupiškio miesto bendrasis planas rengiamas 2 etapais:
Parengiamasis etapas
sprendimo dėl bendrojo plano rengimo priėmimas;
bendrojo plano planavimo darbų programos parengimas;
georeferencinio pagrindo ir geoinformacinės bazės sukūrimas bendrajam planui rengti;
reikalingų tyrimų (atmosferos taršos, paviršinio vandens ir požeminio vandens būklės)
parengimas.
I etapas
1 dalis. Tyrimas, konsultacijos, analizė, tikrosios būklės analizė ir aprobavimas.
2 dalis. Prognozė, raidos tikslai.
3 dalis. Preliminarūs sprendiniai, vieša ekspozicija ir aptarimas;
preliminarių sprendinių derinimas ir aprobavimas rajono savivaldybės taryboje.
II etapas
1 dalis. Bendrojo plano sprendinių parengimas, vieša ekspozicija ir aptarimas;
– bendrojo plano sprendinių derinimas ir aprobavimas rajono savivaldybės taryboje.
2 dalis. Patikrinimas Teritorijų planavimo priežiūros institucijoje.
3 dalis. Registracija teritorijų planavimo dokumento registre.
III etapas
1 dalis. Operatyvusis planavimas.
VI. BENDROJO PLANO TRUKMĖ
Numatoma bendrojo plano pradžia ____metai________mėnuo
Numatoma bendrojo plano pabaiga ____ metai________mėnuo
Numatomas bendrojo plano tvirtinimas taryboje____ metai________mėnuo
VII. BENDROJO PLANO SPRENDINIŲ DERINIMAS IR VIEŠAS APTARIMAS.
- Atliekamas preliminarių sprendinių ir sprendinių derinimas įstatymais nustatyta tvarka, viešas aptarimas su visuomene, svarstymo rezultatų apibendrinimas ir išvadų pateikimas;
- Parengiama Kupiškio miesto bendrojo plano sprendinių derinimo ir viešo aptarimo SU visuomene ataskaita.
VIII. BENDROJO PLANO TVIRTINIMO TVARKA.
- Kupiškio miesto bendrasis planas teikimas Panevėžio apskrities viršininko administracijos Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai procedūrų patikrinimui;
- Kupiškio miesto bendrojo plano tvirtinimas Kupiškio rajono taryboje;
- Kupiškio miesto bendrojo plano registravimas savivaldybės teritorijų planavimo dokumentų registre.
IX. KITI REIKALAVIMAI
Rengiant Kupiškio bendrąjį planą vadovautis Teritorijų planavimo įstatymu ir kitais Lietuvos Respublikos įstatymais, Vyriausybės nutarimais ir taisyklėmis, galiojančiais normatyvais, reglamentuojančiais teritorijų bendrąjį planavimą.
Rengiant Kupiškio bendrąjį planą privaloma atsižvelgti į parengtas metodikas, tyrimus ir į galiojančius teritorijų planavimo dokumentus: miesto generalinį planą, detaliuosius ir specialiuosius planus:
Kupiškio miesto išplanavimo projektas (genplanas) (LTSR MT VSRK MSPI. 1981)
Kupiškio rajono smulkaus ir vidutinio verslo plėtros iki 2005 metų programa.
(Vilniaus verslo konsultacinis centras, 2000)
Kupiškio miesto bendrojo plano korektūra (UAB „Urbanistika”, 2002).
Kupiškio miesto bendrojo plano svarstymo su visuomene tvarka
- Miesto bendrojo plano svarstyme su visuomene procedūrose dalyvauja mieste gyvenantys ir veikiantys fiziniai ir juridiniai asmenys, visuomeninės ir politinės organizacijos, Kupiškio rajono savivaldybės administracijos padaliniai ir Panevėžio apskrities viršininko administracijos padaliniai.
- Kupiškio miesto bendrojo plano svarstymo su visuomene pagrindiniai tikslai:
- Informuoti visuomenę apie miesto bendrojo plano rengimo eiga;
- Supažindinti visuomenę su miesto bendrojo plano rengimo metų. išryškintomis problemomis;
- Gauti visuomenės narių atsiliepimus, pastabas ir pasiūlymus dėl miesto bendrojo plano rengiamų preliminarių sprendinių ir sprendinių.
3.1.1 etapas – informavimas (skelbimas) apie numatomą rengti Kupiškio miesto bendrąjį planą. Apie miesto bendrojo plano rengimą skelbiama žiniasklaidos priemonėse planavimo organizatoriui aprobavus Kupiškio miesto bendrojo plano planavimo darbų programą;
3.2. 2 etapas – konsultavimasis dėl rengiamų sprendinių. Užtikrinamas projekto viešumas sudarant galimybę visuomenės nariams aktyviai dalyvauti rengiant bendrąjį planą ir teikti pastabas bei pasiūlymus dėl rengiamų preliminarių sprendinių. Projekto svarstymo procedūra atliekama parengus tikrosios būklės analizę ir preliminarius sprendinius. Bendrojo plano organizatorius antrajame etape atlieka trečiojo etapo procedūras, išskyrus tas, kurios susijusios su pretenzijų priėmimu ir svarstymu. Pasibaigus preliminarių sprendinių derinimo ir konsultavimosi procedūroms, parengiama ataskaita.
3.3. 3 etapas -parengto teritorijos bendrojo plano aptarimas. Trečiame bendrojo plano etape visuomenei pateikiami parengto bendrojo plano sprendiniai.
- Parengto teritorijos bendrojo plano aptarimas atliekamas Kupiškio rajono savivaldybės buveinėje.
- Projekto viešai ekspozicijai skiriami du mėnesiai, iš kurių vienas mėnuo viešai ekspozicijai. Pasibaigus nurodytam laikui surengiamas viešas susirinkimas, apie tai iš anksto informuojant visuomenę žiniasklaidos priemonėse.
- Pasibaigus viešam susirinkimui planavimo organizatorius ne vėliau kaip per keturias savaites parengia miesto bendrojo plano svarstymo su visuomene ataskaitą.
Patvirtinus Kupiškio miesto bendrąjį planą, planavimo organizatorius apie projekto patvirtinimą skelbia žiniasklaidos priemonėse.